Projekt „Regionalna potpora inkluzivnom obrazovanju“ – „Dajmo šansu promjenama“

U Okučanima je 30. prosinca održana konferencija za medije povodom otvaranja projekta  „Regionalna potpora inkluzivnom obrazovanju“  u jugoistočnoj Europi u sklopu kojeg  se kroz aktivnosti odvija i projekt Osnovne škole „Okučani“  Dajmo šansu promjenama.

Uvodnu je riječ dala ravnateljica škole objašnjavajući pojam inkluzivnog obrazovanja koji  je relativno nepoznat na našem području. Inkluzivno se obrazovanje temelji na pravu svih na kvalitetno obrazovanje i posebno se usredotočuje na ranjive skupine. Načelo inkluzivnosti u obrazovanju uključuje osobe s invaliditetom, osobe nižeg socijalno-ekonomskog statusa, osobe iz ruralnih sredina, rasne, etničke i druge manjine te osobe ili skupine koje su diskriminirane u obrazovanju na temelju dobi, vjere, seksualnosti ili drugih obilježja. Inkluzivno je obrazovanje proces koji se odvija kroz promjene u pristupu podučavanju u obrazovnom sadržaju, ali i u samoj strukturi i strategijama obrazovnog sustava.

Projekt je predstavila defektologinja Aleksandra Grubač.  Projekt Regionalna potpora inkluzivnom obrazovanju traje 35 mjeseci te je zajednički projekt  Vijeća Europe i Europske unije. Korisnici su zemlje jugoistočne Europe: Albanija, Bosna i Hercegovina, Hrvatska, Crna Gora, Srbija, BJR Makedonija i Kosovo*. Partneri u provođenju projekta su ministarstva i lokalne vlasti, nastavnici, školsko stručno osoblje i roditelji,  mediji i Europska fondacija za obuku. Cilj projekta je poboljšati socijalno uključivanje i socijalnu koheziju u regiji kroz promociju inkluzivnog obrazovanja i obuke. Projekt će promovirati koncept inkluzivnog obrazovanja kao reformskog načela koje poštuje različitosti među svim učenicima, s posebnim naglaskom na one koji su izloženi većem riziku od marginalizacije i isključenosti. U cilju boljeg razumijevanja prednosti inkluzivnog obrazovanja, glavne aktivnosti projekta bit će usmjerene na rad s 49 pilot škola (7 škola po korisniku: 3 osnovne, 2 opće srednje i 2 strukovne srednje škole) među kojima je i Osnovna škola „Okučani“ koja je zadovoljila visoke kriterije odabira. Pored toga što će fokus biti na pilot školama, projekt će se također provoditi na regionalnoj razini čime će naglasiti ulogu obrazovanja i obučavanja u promociji socijalnog uključivanja, tolerancije, interkulturalnog dijaloga i nediskriminacije u jugoistočnoj Europi u cjelini. U svrhu provođenja projekta imenovani su članovi Projektnog tima i Tima učitelja. Projektni tim čine: prof. književnosti i hrvatskog jezika Kristina Apanović, dipl. učiteljica razredne nastave i engleskog jezika Lidija Matokanović, dipl. učiteljica razredne nastave Rahela Radecki Ivakić, pedagoginja škole Katarina Neralić i ravnateljica škole Anka Posavac i ispred vijeća roditelja izabrana je Aleksandra Zdunić, dipl.ing.poljoprivrede.Tim učitelja čine: pedagoginja škole Katarina Neralić, dipl. Defektologinja Aleksandra Grubač, dipl. Informatičar sanja Müller-Zoričić, dipl. Učiteljica razredne nastave Beata Gereci-Wirt i prof. književnosti i hrvatskog jezika Đuro Čorak.

Načelnik Općine Okučani Aca Vidaković je izjavio da su ovakvi projekti dobrodošli i u zajednici i da  daje svoju potporu. S promjenama moramo krenuti od sebe te to prenijeti na ljude jer su Okučani sredina gdje su se ljudi doselili iz 135 župa i počeli zajednički život prije dvadesetak godina.

Za ovaj projekt Europska Unija i Vijeće Europe su donirali 9.500 eura, a novac će se potrošiti za nabavku opreme i materijala potrebnog za provođenje projekta.

Kristina Apanović, prof.

fotografije preuzete s portala Radiong.hr

objavio: Sanja Zoričić   datum: 31. 12. 2014.

« Travanj 2024 »